Savoir vivre - Dobre maniery
   

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt t i współpraca .

     
   

 
   
   

Savoir vivre - ubiór

Jak dobrać odpowiedni strój na każdą okazję, nasz wygląd wyrażany jest przez ubranie, odzież. Savoir vivre a wybór ubioru.

Sposób ubierania się mówi bardzo dużo o człowieku, przecież „jak cię widzą, tak cię piszą”, mimo że łączy to się ściśle z zagadnieniem mody, nie może jednak zabraknąć rozprawki na ten temat w serwisie o dobrych manierach.

Podstawową zasadą jest aby nieodpowiednim ubraniem nie zwracać uwagi otoczenia, a tym bardziej nie wzbudzać niesmaku.
Jeśli przyjdziesz do teatru w spodniach sportowych, nikt nie uwierzy, że musiałeś się tak ubrać z konieczności. Swoim strojem zdradzisz brak dobrego wychowania, niechęć zadania sobie trudu, aby się odpowiednio przygotować lub uważałeś ten trud za zbyteczny.
Im bardziej oficjalna uroczystość tym większą wagę należy przykładać do swojego stroju. Musisz sobie zdać sprawę, jak dalece inni oceniają cię po odzieży. Oczywiście nie wszystkich stać na kosztowane ubrania, lecz gdy mamy strój skromny lub podniszczony – musi on być schludny, wyczyszczony i wyprasowany.

Sprawą dobrego smaku jest „wyczucie” stroju, jaki nam pasuje a jaki nas ośmiesza. Gdy ma się pulchną figurę i parędziesiąt lat, zrezygnujemy z ubrań w poprzeczne prążki, wielki e figury geometryczne czy duże kwiaty. Figlarny kapelusik z piórkiem pasuje „świeżej” i młodej buzi, w zestawieniu jednak z szeroką czy zniszczoną twarzą będzie wyglądał fatalnie.

Warto zapamiętać kilka praktycznych rad w zakresie dobrego tonu w ubierze:
1. Jeśli musimy liczyć się z pieniędzmi, nie kupujmy odzieży rzucającej się w oczy, lecz porządne modne ubrania, które nadadzą się na wszelkie okazje; suknię wybierzmy skromną, ale elegancką.
2. Kobietom wielkie możliwości przeobrażania daje czarna suknia jedwabna lub wełniana, która zależnie od dobranych dodatków nabiera charakteru skromnej lub strojnej.
3. Ubrania kupować trzeba z rozwagą, ostrożnie, wszystko przemyśleć, aby nie żałować wydanych pieniędzy.
4. Dodatki jak pończochy, skarpetki, kapelusz, czapka, torebka, buciki, są ogromnie ważne. W nich ujawnia się w pełni gust właścicielki. Mogą one zatuszować braki, odświeżyć stare, podniszczone palto, znoszony kostium lub inne ubranie.
5. Pamiętajmy, że elegancja polega na prostocie!

I na koniec kilka rad dla Pań, czego nie należy nosić:
1. Sukien bez rękawów, jeśli nie masz pięknych ramion.
2. Spódnic z rozcięciem ukazującym bieliznę.
3. Pantofli na wysokim obcasie do spodni sportowych.
4. Woalki do sportowego płaszcza lub kostiumu.
5. Przesadnie dużych dekoltów.

 


   
 

Savoir vivre porady - co to jest dobre wychowanie, dobre maniery i poprawne zachowanie?
Poradnik online zawierający zasady savoir vivre czyli etykieta dla każdego na co dzień i każdą okazję.