Savoir vivre - Dobre maniery
   

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt t i współpraca .

     
   

 
   
   

Savoir vivre w teatrze i kinie

Jak zachowywać się w teatrze bądź kinie przestrzegając przy tym zasad dobrego wychowania.

Savoir vivre powinien znajdować miejsce w każdej dziedzinie życia. Każdy człowiek powinien dbać o to, by dobre maniery były jego etykieta. To właśnie dobre maniery sprawiają, ze ludzie mogą uczyć się dobrego postępowania, zarówno wobec samych siebie jak też w stosunku do innych ludzi. Oto kilka najważniejszych zasad, którymi powinniśmy się kierować w trakcie pobytu w teatrze oraz w kinie.

Jednym z ważniejszych wyznaczników etykiety w teatrze, jest ubiór. Nasz strój musi być strojem eleganckim, stosownym do sposobu ubierania się w danej społeczności. Niedopuszczalne jest wybranie się do teatru w roboczym czy porwanym ubraniu- pewnie by nas nawet w takim stroju nie wpuszczono do środka. W niektórych teatrach lub w sytuacjach, gdy wybieramy się na uroczystą premierę, będzie obowiązywał nas strój wizytowy, tak więc panowie obowiązkowo będą musieli założyć garnitury wieczorowe. Bardzo ważne przy tym jest, by nasz strój nie wyróżniał się spoza grona innych osób obecnych w teatrze. Nie powinniśmy też szokować zbytnią przesadnością w doborze dodatków do stroju. Powinien być on elegancki a przy tym- skromny. Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego stroju- poradźmy się znajomych, którzy częściej od nas chodzą do teatru. Okrycia wierzchnie pozostawione zostać powinny w teatralnej szatni.

Poza ubiorem bardzo ważny jest sposób, w jaki będziemy się zachowywać przed oraz w trakcie sztuki. Jeśli wybieramy się do teatru, to powinniśmy się wcześniej zapoznać zarówno z wiedzą dotyczącą tematu sztuki jak również jej autora. Ta wiedza pomoże nam uniknąć wielu niepotrzebnych i źle odbieranych przez towarzystwo pytań. Do teatru powinniśmy przyjść odpowiednio wcześniej. Zarówno po to, by zając odpowiadające naszym biletom miejsca jak również by przygotować się odpowiednio do spektaklu. Jeśli spóźnimy się- nie przepychajmy się do swoich miejsc, tylko zajmijmy pierwsze wolne miejsca z brzegu.

Panowie powinni swoim towarzyszkom zaproponować zakup programu teatralnego oraz coś do picia w teatralnym bufecie. Raczej nie powinno kupować się słodyczy i ciastek, których nie można spożywać w trakcie przedstawienia. Panowie również powinni przepuszczać panie przodem- inaczej jest tylko w przypadku torowania sobie drogi do miejsc siedzących, kiedy to pan- twarzą do siedzących osób- kieruje się jako pierwszy w stronę wyznaczonych miejsc. Numer miejsca należy dokładnie sprawdzić, by nie zająć czyjegoś. Panie powinny siadać po prawej stronie panów.

W trakcie przedstawienia nie można rozmawiać i przeszkadzać innym. Rozmowy- ciche- dopuszczalne są jedynie w przerwach. Nie należy również zmieniać uprzednio zajętych miejsc ani rozkładać się tak, by przeszkadzać siedzącym obok sąsiadom. Salę teatralną opuszczamy dopiero wtedy, gdy spektakl się zakończy i zostaną zapalone światła.

Jeśli chodzi o kina, to tam również obowiązują zasady savoir vivre. Nie są one jednak aż tak rygorystyczne jak w przypadku teatru. Można powiedzieć, że kinowe zasady savoir vivre są identyczne jak teatralne, poza paroma wyjątkami. Do kina możemy pójść w luźnym codziennym ubraniu- nie musimy zatem ubierać się na galowo. Nie mamy obowiązku zostawiania wierzchniej odzieży w szatni- w większości kin szatni w ogóle nie ma. Ponadto na salę kinową możemy wnosić napoje oraz słodycze. I chociaż nadal nie wypada szeleścić papierkami po cukierkach czy ciasteczkach, to nie musimy obawiać się, że ktoś nas z tego powodu wyrzuci z kinowej sali.

W obu tych miejscach zasady dobrego wychowania są bardzo ważne. Bez ich obecności wizyta w obu tych miejscach nie dostarczałaby nam aż takiej przyjemności i nie byłaby wydarzeniem, na które bylibyśmy w stanie wydawać nasze pieniądze.  
 

    
 

Savoir vivre porady - co to jest dobre wychowanie, dobre maniery i poprawne zachowanie?
Poradnik online zawierający zasady savoir vivre czyli etykieta dla każdego na co dzień i każdą okazję.