Savoir vivre - Dobre maniery
   

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt t i współpraca .

     
   

 
   
   

Savoir vivre sekretarki

Poprawne zachowanie sekretarki w pracy. Jakie zasady powinna przestrzegać osoba zajmująca się pracami biurowymi.

Dlaczego savoir vivre powinien na stałe zagościć w każdej firmie? To proste- ponieważ dobre wychowanie pracowników danej firmy świadczy o jej podejściu do biznesu, będącym w zgodzie z powszechnie obowiązującymi zasadami etykiety. By zatem budować pozytywny wizerunek naszej firmy wśród społeczeństwa zadbajmy o to, by nasze przedsiębiorstwo działało w oparciu o zasady savoir vivre.

Pracownikiem firmy, który powinien dysponować największą wiedzą i umiejętnościami z zakresu savoir vivre, jest sekretarka. To ona i miejsce jej pracy są w pewnym sensie wizytówką przedsiębiorstwa. Dlatego też bardzo ważne jest, by sekretarka potrafiła stosować zasady savoir vivre w sekretariacie, nie tylko obsługując wydającego polecenia szefa, lecz również odpowiednio przyjmując i honorując interesantów.

Każda sekretarka powinna dbać o swój schludny i czysty wygląd. Przez profesjonalny i elegancki wygląd okazuje się bowiem szacunek do klientów firmy, którzy przychodzą do sekretariatu załatwiać różne sprawy. Wizerunek zewnętrzny ma tutaj ogromne znaczenie. Jeśli klienci widzą, że firma przywiązuje uwagę do wizerunku swoich pracowników, mogą mieć pewność, że takich samych starań dołożą w przypadku wykonywania określonych działań w stosunku do klientów.

Tak więc, jeśli chcemy by postrzegano nas jako firmę opierającą swoją działalność o zasady savoir vivre, musimy zadbać o to, by zatrudnione przez nas sekretarki przestrzegały następujących zasad dotyczących ubioru. Po pierwsze ubranie powinno zakrywać ramiona- nawet w lecie. Po drugie niedopuszczalne jest zakładanie „miniówek” do pacy. Spódnica powinna mieć długość mniej więcej do kolan. Po trzecie sekretarka nie powinna ostro się malować- cały strój wraz z makijażem powinien być jak najbardziej dyskretny i elegancki. Ponadto nawet w lato powinno zakładać się rajstopy- gołe stopy nie zawsze są na miejscu.

Poza strojem ważny jest sposób zachowywania się sekretarki. Trzeba wiedzieć na przykład, kiedy wstać ze swojego miejsca witając klientów, a kiedy można jedynie skinąć głową na powitanie. Jeśli czekasz na ważnego klienta, umówionego z szefem na spotkanie, powitaj go wychodzą zza biurka. Każdego klienta należy witać z dużą doza uprzejmości, nawet jeśli jego wygląd będzie świadczył na niekorzyść klienta. Każdemu należy powiedzieć „dzień dobry” oraz zapytać, co go do nas sprowadza. Klientów nie wolno zbywać- nawet jeśli jest się bardzo zajętą, należy poprosić klienta o kilka minut oczekiwania. Dobra sekretarka powinna ze swojej strony zrobić wszystko, by klient wyszedł z sekretariatu zadowolony (nawet jeśli nie udało mu się osiągnąć zamierzonego przez siebie celu).

Również w rozmowie telefonicznej należy kierować się zasadami dobrego wychowania. Przedstawienie firmy- w momencie odbierania telefonu- uprzejmy ton i brzmienie głosu, precyzyjność w przekazywaniu informacji czy nawet zwykła cierpliwość w wysłuchiwaniu rozmówcy to zachowania, do których bezwzględnie należy się stosować. Niedopuszczalne jest więc krzyczenie przez telefon czy niekulturalne wypowiedzi z naszej strony. Nawet jeśli trafimy na wyjątkowo niemiłego rozmówcę, powinniśmy za wszelką cenę starać się rozmawiać z nim na poziomie- nie wolno jest nam dać się sprowokować i w jakiś sposób urazić drugą stronę.

Trudno dokładnie określić, jak sekretarka powinna zachować się w danej sytuacji. Nie zawsze można przewidzieć, co przyniesie nowy dzień. Tak czy inaczej to do sekretarki należą kontakty z klientami oraz udzielanie pomocnych im odpowiedzi. Zatem trzeba dołożyć jak największych starań, by każdy z klientów, którzy odwiedzą naszą firmę, poczuli się w niej docenieni i obsłużeni z należnym im szacunkiem.   
 

    
 

Savoir vivre porady - co to jest dobre wychowanie, dobre maniery i poprawne zachowanie?
Poradnik online zawierający zasady savoir vivre czyli etykieta dla każdego na co dzień i każdą okazję.