Savoir vivre - Dobre maniery
   

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt t i współpraca .

     
   

 
   
   

Savoir vivre - powitanie

Jak poprawnie się przywitać? Przestrzegając zasad savoir vivre. Jak przedstawić się i osoby towarzyszące.

Dobre maniery przydają się wszędzie, a już szczególnie- w biznesie. W tej dziedzinie życia bardzo ważne jest bowiem to, jak nas odbierają inni już przy pierwszym kontakcie. Dlatego bardzo ważne jest, by nie zepsuć tego pierwszego wrażenia.

Pierwszą cechą, która świadczy o tym, że nie obce są nam zasady savoir vivre, jest grzeczność. Czym może objawiać się grzeczność na pierwszy rzut oka? Chociażby tym, w jaki sposób przedstawiamy się nowo poznanej osobie czy też w tym, jak się z nią witamy. Powitanie i przedstawienie się to dwa bardzo ważne momenty, które sprawiają, że wywieramy na innych osobach (klientach, kontrahentach) pozytywne lub negatywne wrażenie. Oto kilka zasad, do których należy się stosować, jeśli zależy nam na pozytywnym odbieraniu naszej osoby.

Po pierwsze, poznając naszego przyszłego klienta, kontrahenta, czy każdą inną osobę- należy zdecydowanym ruchem uścisnąć jej dłoń, patrząc jej przy tym w oczy. Bez tego szczerego spojrzenia osoba może myśleć, że nie mamy dobrych zamiarów w stosunku do niej. Po drugie- witając się nie używamy określeń, które w powszechnym mniemaniu uważane są za wyrażenia slangowe („siema” i „strzałeczka” zdecydowanie tutaj odpadają). Jeśli zaistnieje potrzeba, by coś w tym momencie powiedzieć, wystarczy zwykłe „witam” czy „dzień dobry”.

Jeśli nie jesteśmy sami, musimy zwrócić uwagę na kolejność przedstawiania się. I tutaj zdania specjalistów są niestety podzielone. Niektórzy twierdzą, iż najpierw powinni przedstawieni zostać Ci, co stoją na wyższym szczeblu, bowiem tak nakazuje kultura organizacji. Inni z kolei uważają, iż powinno być zupełnie odwrotnie- przedstawianie osoby mniej ważnej jako pierwszej miało by za zadanie ośmielić ją w kontaktach z innymi. Moim zdaniem prawda tkwi gdzieś po środku- racja również. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdziemy i z kim będziemy w niej uczestniczyć.

Inaczej jest, jeśli strony, które są sobie przedstawiane, częściowo się już znają. Tak więc na przykład w przedsiębiorstwie przedstawienie nowego pracownika pozostałym należy do szefa. Podobnie jest w sytuacji, gdy organizujemy spotkanie czy przyjęcie- to gospodarz wita swoich gości. Zasadniczo osobie, która jest starsza, powinno się przedstawić młodszą osobę. Kobietom natomiast powinno przedstawiać się mężczyzn. Należy przy tym pamiętać, by przedstawiać kogoś jego pełnym imieniem i nazwiskiem a nawet, w miarę możliwości, powiedzieć kilka słów o przestawianej osobie.

Jeśli chodzi o zasady powitania w biurze, to jako pierwsza powinna się witać osoba, która wchodzi do biura. Natomiast jeśli pozdrawiamy się mijając się na korytarzu- nie ma reguły, kto pierwszy powinien się odezwać. Nie należy również po raz kolejny witać się z osobą, którą już widzieliśmy. Wystarczy skinąć głową i uśmiechnąć się. Jeśli panowie mają na głowie kapelusz- powinni zdjąć go przy powitaniu.

Czasami nie jesteśmy pewni, kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń. Zasadniczo osoby o wyższym statusie społecznym (w tym również pracodawcy oraz kobiety) powinny jako pierwsze wyciągnąć dłoń. Mężczyźni przy tym powinni witać się gołymi rękoma- kobiety mogą na dłoniach mieć rękawiczki.

W samym momencie witania się z daną osobą, możemy po uścisku jej dłoni bardzo dużo powiedzieć. Często nawet po podaniu sobie dłoni można wyrobić sobie o kimś dobre albo złe zdanie. Jeśli na przykład uścisk dłoni będzie słaby, to możemy przypuszczać, iż osoba, która w ten sposób uścisnęła nam dłoń, jest również słaba i do tego- niezdecydowana. Natomiast zbyt mocny uścisk dłoni może skłonić do refleksji, iż osoba, z którą się witamy, jest zbyt pewna siebie i może mieć skłonności do manipulowania innymi ludźmi. Dbajmy więc o to, by nowo poznane osoby miały o nas dobre wrażenie już po pierwszym kontakcie z nami. Dbajmy o nasz wizerunek stosując powszechnie obowiązujące zasady savoir vivre.
 

    
 

Savoir vivre porady - co to jest dobre wychowanie, dobre maniery i poprawne zachowanie?
Poradnik online zawierający zasady savoir vivre czyli etykieta dla każdego na co dzień i każdą okazję.