Savoir vivre - Dobre maniery
   

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt t i współpraca .

     
   

 
   
   

Savoir vivre kelnera

Jak powinien zachowywać się kelner w pracy.

Zwykle poruszając kwestie savoir vivre dotyczące wizyty w restauracji omawia się sposób zachowywania się gości przy stole. To jednak nie wszystko. Również pracowników restauracji obowiązuje przestrzeganie zasad dobrego wychowania. Zasady te może nie są tak konkretnie sprecyzowane jak w przypadku tego, jak goście powinni zachowywać się przy stole. Postaram się jednak przedstawić takie minimum zasad dobrego wychowania, które obowiązują kelnerów obsługujących gości w restauracji.
Każda osoba, która obsługuje innych ludzi, powinna przede wszystkim być osobą uprzejmą i grzeczną. Niedopuszczalne jest, by do obsługiwania klientów restauracji oddelegowana została osoba chamska i niewychowana. Ponadto osoba taka powinna być życzliwa a przy tym- dyskretna. Powinna się również często uśmiechać- to pozytywnie wpływa zarówno na sposób odbierania pracy kelnera jak również- dobrze świadczy o całej restauracji.

Jeśli kelner zajmuje się jednocześnie nakrywaniem do stołu (nie zawsze tak musi być) to obowiązują go oczywiście zasady nakrywania i podawania do stołu- to również savoir vivre. Kelner zatem będzie musiał dbać o to, by dla każdego kolejnego klienta restauracji zapewnić nowe nakrycie, które zgodne będzie z zasadami savoir vivre w tym zakresie.

Każdy kelner powinien oczekiwać na gości, którzy przydzieleni zostaną do jego stolika (ewentualnie zamiast kelnera może to być szef obsługi). Doprowadzenie gości do stolika jest zatem pierwszym zadaniem, które do niego należy. Po zajęciu miejsca przez gości, kelner podaje każdemu z nich menu, a później- przyjmuje zamówienie. Zasadniczo stosuje się tutaj zasadę, że panie zamawiają pierwsze. Czasami zdarza się, że za mało jest zestawów menu w stosunku do wszystkich gości zebranych przy stole- wtedy również panie zapoznają się z nim najpierw.

Po przyjęciu zamówienia kelner powinien przynieść zamówione przez gości napoje. W przypadku zamówienia alkoholu, kelner powinien przynieść całą butelkę np. wina, podać jego markę i rocznik, po czym powinien nalać odrobinę wina do degustacji. Jeśli przypadnie ono klientom (lub osobie, która je zamawiała) do gustu- kelner nalewa wino do kieliszków. I znów obowiązuje tu zasada, że najpierw nalewa się wino paniom, a dopiero później panom. Kelner powinien pilnować, czy komuś nie kończy się wino w kieliszku. Jeśli kieliszek zostanie opróżniony- powinien podejść do stolika i zapytać, czy osoba życzy sobie jeszcze wina.

Każdy kelner powinien zdać sobie sprawę z tego, iż również podając dania powinien kierować się zasadami savoir vivre. Tak więc powinien on dbać o to, by potrawy przez niego podawane, miały odpowiedni wygląd oraz temperaturę, a przede wszystkim- żeby były świeże. Mimo iż kelnerzy nie przygotowują potraw samodzielnie, to jednak oni są pierwszymi, którzy odbiorą od gości pochwałę lub reklamację za podaną potrawę. Każdy kelner powinien przy tym wiedzieć chociaż częściowo, z czego składa się dana potrawa, żeby w razie wątpliwości udzielić niezbędnego wyjaśnienia osobie zamawiającej potrawę.

Poza podawaniem potraw kelner powinien na bieżąco kontrolować stan stolika- sprzątać z niego niepotrzebne naczynia, przynieść nowe, pomóc w momencie rozlania się płynu itp. Już na samym końcu kelner musi podać rachunek. Rachunek powinien być dyskretnie schowany w jakąś firmową okładkę i podany osobie, która poprosiła o rachunek, a zatem- osobie, która ma zamiar go uregulować.

Czasami w dużych restauracjach jeden stolik obsługuje kilku kelnerów. Każdy z nich odpowiada wówczas za coś innego. Jeden zajmuje się wyłącznie serwowaniem win, inny wyłącznie podawaniem dań itp. Tak czy inaczej każdy kelner powinien zachowywać się zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami dobrego wychowania. Również wtedy, gdy sami goście się do nich nie stosują. Kelnerzy muszą być więc cierpliwi i życzliwi. 
 

    
 

Savoir vivre porady - co to jest dobre wychowanie, dobre maniery i poprawne zachowanie?
Poradnik online zawierający zasady savoir vivre czyli etykieta dla każdego na co dzień i każdą okazję.